Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

Lyžování-Alpy.net > MAGAZÍN > Zajímavosti z Itálie > Historické památky Itálie - Řím

Antika a kostely v Itálii

Antika a kostely v Itálii

Severní Itálie, to jsou z historického hlediska zejména bohatá renesanční města. Jmenovat můžeme např. Florencii, Benátky, Milán, Pisu, Boloňu, San Marino a spoustu dalších. Tato města však většinově stojí na základech, které jim dala již Římská říše, tedy antika.

Antické památky

Itálie - antické památkyKoleseum je nejznámější starověkou památkou Itálie pocházející z roku 80 (vláda Tita), největší antické divadlo, dále zachovaný Pantheon (v současné podobě z let 118 - 128), zbytky antického fóra na, mohutné Caracallovy lázně (kolem 217), triumfální oblouky, Andělský hrad.

Kostely a chrámy

Řím se jako centrum křesťanství pyšní množstvím bohatých kostelů, počínaje velkolepými bazilikami, jež zdůrazňovaly význam středověké a renesanční katolické církve, přes menší a skromnější budovy až po podzemní katakomby. Mezi rané kostely patří stánky z původně antických římských chrámů. Např. Pantheon, zůstal téměř nezměněn od 2. století, kdy byl postaven. Ostatní antické chrámy se v různých dobách začlenily do křesťanských kostelů: Santi Cosma e Damiano, San Lorenzo in Miranda, Santa Constanza. Nejvýznamnější je čtveřice  "větších" bazilik (basilica maior): bazilika sv. Petra, bazilika sv. Jana v Lateránu, bazilika Panny Marie Větší, bazilika sv. Pavla a sv. Vavřince za hradbami. Dále je to devět (bez sv. Vavřince osm) "menších" bazilik (basilica minor. Itálie je celkově známá velkým počtem kostelů.

Řím je jedním z nejstarších evropských měst. Založen byl před více jak 2 700 lety (podle římské tradice roku 753 př. n. l.). Po staletí byl hlavním městem Římské říše, nejmocnější evropské mocnosti starověku, a kolem roku 100 přesáhlo 1,6 milionu obyvatel. Stalo se centrem křesťanství a dodnes je poutním místem. Původně římský jazyk latina dala základ mnoha evropským jazykům, římské právo se stalo vzorem mnoha právních a politických systémů a původně římské písmo se jako latinka stalo nejrozšířenějším písmem na světě (více na ZDE).

 

Dovolená Chorvatsko