Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

Lyžování-Alpy.net > MAGAZÍN > Zajímavosti z Itálie > Itálie- země gurmánů

Země gurmánů a milovníků vína - Itálie

Itálie - země gurmánů

Italská kuchyně

Itálie - tiramisu

Italskou kuchyni si zamiluje každý. Její skvělé pokrmy z ryb a masa, rozmanité úpravy různých druhů zeleniny, vonící nádivky, různě upravené těstoviny, zmrzliny, ovocné dezerty. Těstoviny, pizza, italské suroviny, víno, nápoje, káva a nezapomeňme na tiramisu - nejznámnější dezert v Itálii. Italská kuchyně patří mezi nejstarší na světě, jelikož původ řady pokrmů je možné vystopovat až k Etruskům, Řekům a Římanům. Vliv na italskou kuchyni měly arabská i židovská kuchyně a bezesporu také francouzská atd. Základem rozmanité italské kuchyně, jež vychází již z gastronomie starověkého Říma, jsou jídla moučná, doplňovaná zeleninou, sýrem, vejci, luštěninami a ovocem. Pro italskou kuchyni je typické hojné využití vonných bylinek, jako jsou bazalka či šalvěj.

Široce rozšířené je pití vína a také kávy (samozřejmě italského espressa a z něj odvozených kávových nápojů).

Italské víno

Dalo by se říci, že celá Itálie je jedna veliká vinařská oblast. Vyrábí až osmdesát milionů hektolitrů vína ročně, což představuje čtvrtinu světové produkce a prvenství v množství vyráběného vína. V tradici staré tři tisíce let, rozmanitosti odrůd, pestré škále vín a oblastí může překonat Itálii snad jedině Francie.

V dnešní době jsou italská vína jako nedílná součást jižní kuchyně velmi oblíbená a dotvářejí spolu s módou a výrobky z Itálie moderní, temperamentní životní styl.

Setkáme se zde s lehkými, snadno pitelnými víny, ale i s neuvěřitelně plnými, komplexními a slavnými víny. Asi každý se již setkal o dovolené v Itálii s lehce perlivým Lambruskem.

Italská káva

Žádný Ital si nedovede představit den bez kávy. Ta dozajista kraluje nealkoholickým nápojům.

V Itálii se pije káva silnádostatečně oslazená a s mlékem. Dle velikosti a především množství vody dělíme kávu na piccolo, stretto – malý šálek, stejný poměr kávy a vody. Lungo či americano je dvojnásobné množství vody k určitému množství kávy. Nezapomeňme na Cafe Latte a nazdobené cappuccino.

Pasta - neboli italské těstoviny

Italské těstovinyZejména díky Itálii zná těstoviny, v dnešní době velmi oblíbený pokrm, celý svět. I když těstoviny a Itálie k sobě patří již neodmyslitelně patří, o zemi původu se vedou dlouhověké spory. Někteří se mylně přiklánějí k informaci, že těstoviny vynalezli Číňané a do Itálie je přivezl Marco Polo, který je v roce 1292 představil v rodném Janově. Důvěryhodnější je naopak verze, že těstoviny vznikly na několika místech nezávisle na sobě. Za jako pravděpodobně první písemný doklad o přípravě těstovin je považován recept z doby před čtyřmi tisíci lety z Číny. Byl psán na pergamenu a popisuje přípravu těstovin s kuřecím masem. Nudle byly vyrobeny z pšeničné mouky, vajec a vody. Další prameny uvádějí, že první zmínkou o těstovinách je recept, který pochází z období antického Říma. Jde o pokrm, který se pojídal s plátky z těsta, tedy předchůdci lasagní.

Nynější těstoviny v Itálii jsou známé především svojí kvalitou. Vyrábí se jako čerstvé ze semolinové mouky a vody, hned druhé na žebříčku popularity jsou těstoviny vaječné.

Itálie produkuje zhruba 400 druhů pasty. Pro zajímavost pár nejznámějších: špagety,ravioli,cavatelli, tagliatelle, fusilli,frfalle,penne,manate,lagane a samozřejmě pro Itálii typické lasagne a gnocchi. Podávají se s omáčkou, nejčastěji smetanovou a sypou typickým italským sýrem parmazánem.

Pizza - královna italské kuchyně

Italská pizzaPředchůdce dnešní pizzy připravovali již starověcí egypťané v podobě jednoduchých plochých koláčů. Od nich je časem převzali Římané. Název pizza je odvozen ze slova picea, které pochází z neapolského dialektu italštiny. Označovaly se jím pečené placky z kynutého těsta, na které se kladly další ingredience. Již na konci 17. století vznikaly první pizzerie. V 18. století se začalo s přidáváním rajčat a tím vlastně vznikla pizza v podobě jak ji dnes známe.

Nejznámější pokrm Itálie, který se vaří v různých koutech světa. Recept je velmi jednoduchý: na základové těsto potřebujeme mouku, kvasnice, sůl a olivový olej. Na vrchní část "placky" klademe další italské pochutiny jako např. salámy (nejznámější prosciutto,mortadella,pancetta,....) a sýry, nejčastěji mozzarellu.

Ze zeleniny jsou v Itálii nejčastěji připravovány čerstvé a osvěžující saláty. Oblíbenými druhy zeleniny jsou: fenykl, rajčata, chřest, lilek, cuketa. Koření zase kraluje bazalka.

Přejeme příjemné zážitky a dobrou chuť na Vaší dovolené v Itálii.

Dovolená Chorvatsko