Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

Lyžování-Alpy.net > MAGAZÍN > Zajímavosti z Rakouska > Rakouská gastronomie a ceny

Jídla a ceny v Rakousku

Rakouská kuchyně

Rakouská kuchyně - Vídeňský řízek (Wiener schnitzel)Rakouská kuchyně je velmi podobná té naší, často je ale spojena spíše s Vídní, ačkoli obsahuje i tradiční kuchařské umění bývalého Rakouska-Uherska. V Rakouské kuchyni jsou spíše těžší jídla. Vedle samotných krajových specialit je rakouská kuchyně ovlivněna především svými sousedy, tedy Čechy a Maďary. Není ani divu, vždyť několik století žily rakouský, český a maďarský národ ve společné rakousko-uherské monarchii. Pokrmy a způsoby jejich přípravy tak byly často přebírány a začleňovány do vlastní rakouské kuchyně. Jako příklad může sloužit např. guláš, který je původem z Maďarska.

Mezi nejznámnější jídla rakouské kuchyně bezesporu patří Vídeňský řízek (Wiener Schnitzel), o jehož původu koluje řada historek. Maršál Radecký se údajně během pobytu v Miláně zmiňoval o lahodném smaženém obalovaném telecím kotletu zdejšímu kanceléři. Tento řízek je dohledatelný i v italské kuchyni a má kořeny až v byzantské říši. Známé jsou také Tyrolské knedlíky (Tiroler Knödel) a Spätzle. Mimo to se ale v posledních letech vyvíjí i regionální kuchyně, která se zaměřuje na produkty z daného kraje a jednoduchost přípravy. Kupříkladu v Tyrolsku se vyrábí jedinečné horské sýry.

Mezinárodně známé jsou rakouské moučníky a sladkosti, mezi nejoblíbenější patří Mozartovy koule, Apfelstrudel nebo Sachr dort. Mozartovy koule začal vyrábět Paul Fürst v Salzburgu roku 1890, ale jelikož si recept nenechal patentovat, vyrábí dnes Mozartovy koule mnoho rakouských cukrářů. Většina se ale ráda drží původní receptury Mozartových koulí a k tradici Paula Fürsta se hlásí.

Nejšpičkovější kulinářské výrobky byly vždy spojovány s Vídní. Celosvětově známá je vídeňská káva. Z nealkoholických nápojů je velmi oblíbenou bylinná limonáda Almdudler. Z alkoholických nápojů to jsou pivo (oblíbenou rakouskou značkou je Gösser) a víno (hlavními oblastmi, kde se víno pěstuje, jsou Dolní Rakousko a Burgenland).

Alkohol se smí podávat osobám nad 18 let, mladší osoby mohou do baru jen v doprovodu dospělé osoby, ale alkohol jim prodán není.

Ceny jídel v rakouských obchodech a restauracích

V průměrné restauraci či kavárně zaplatíte:

snídaně ... 4 - 7,5 Euro  
oběd
... 8,5 - 13 Euro 
večeře
... 11 - 16 Euro
káva ... 3 - 4 Euro

Orientační ceny potravin v obchodech (mohou se mírně lišit):

balená voda (1,5 l) ... od 0,45 Euro
nealko (1,5 l) ... od 1,60 Euro
pivo (0,5 l/0,3 l) ... od 2,00/1,20 Euro
limo ... od 2,00 Euro
mléko (1 l) ... od 1,00 Euro
džus (1 l) ... 1,10 Euro
chléb - bochník ... od 1,50 Euro
pečivo (houska) ... 0,35 Euro
máslo (250 g) ... od 1,60 Euro
sýr (100 g) ... od 1,60 Euro
salám (100 g) ... od 1,00 Euro
kuře (1 kg) ... 4,60 Euro
maso kuřecí (1 kg) ... od 6,00 Euro
maso vepřové (1 kg) ... od 6,00 Euro
jogurt (1 ks)  ... od 0,30 – 0,50 Euro
banány/broskve (1 kg) ... 1,80/2,80 Euro
jahody (1 kg) ... od 4,00 Euro

Dovolená Chorvatsko